WEEK 2 Update: Bringing the Grocery Budget Back to Reality: A Four Week Challenge

Last week, I posted this grocery budget challenge for the month of May. You can read that post here. If you want to skip the preamble, scroll down for the Week 2 Update. This challenge, in a nutshell came about because while most of our children were younger, our grocery budget was consistent and small. They were small. They didn’t eat much and I tended to avoid the more expensive pre-packaged snacks and sugary treats, juices, etc. The bulk of our budget, honestly, would go towards produce. As they have gotten older and bigger, they eat more, and coupled with increasing prices, my grocery budget has also had to grow. And I allowed it to become overgrown.

This year, April was a grocery budget disaster (I have three grocery/food categories that I track: Groceries, Restaurant Meals and Junk Food, and Health and Beauty (includes household consumables, like toilet roll). I generally, at this point in our family’s growth, would like to stay at $600 a month for groceries and HBA and $75 for Restaurants and Junk Food (includes pop, ice cream, etc). Looking at that figure now, it looks crazy high, but keep in mind that I do generally prepare five lunches each day (kids and husband), seven days a week, six to seven dinners a week, six breakfasts a day seven days a week, plus provide all snacks, treats, and drinks (mostly milk and free water for the kids though, truth me told!) out of that budget. Not to mention toilet paper, shampoo, toothpaste, first aid, etc. etc. etc. So, overall, it’s not horrendous, just mildly alarming, I suppose. Crunching the numbers (well, getting my spreadsheet to do the math, really), it would seem that I have gone over budget by about $170 each month from January to April. YIKES!

So, this month, I’m bringing sanity and reality back to our grocery budget. Drastic cut backs will ensure that I prepare meals with all of the ingredients that I already have on-hand and use up all the bits and pieces hanging around the cupboards. My goal is to spend no more $60 PER WEEK on groceries, knowing that just about all of that amount will go toward milk and fresh produce (my kids consume, on average, around 18 – 24lbs of apples each week, just to give you an idea of the scope I’m talking about when I saw “fresh produce”).

In the spirit of honesty though, I must admit up front that before deciding to do this, I spent $15 on a Good Food Box (local produce) which I will pick up later this month when it is available. I haven’t included that amount in any of the weekly tallies though, I guess I’ll consider it a “Happy Spring!” gift to the family, lol.

Week 2 Update:

The second week of May was a bit of a mess for us here. I have been battling gallstones all month and was scheduled for surgery. Friday brought an attack of pancreatitis secondary to gallstones which lead to my admission into the hospital that afternoon and my surgery was fast-tracked to Sunday evening. I came home on Monday morning. Needless to say, our stockpile and freezers came in very handy in keeping the troops fed during this unscheduled interruption. On the upside, I wasn’t able to do any grocery shopping until last night, so this week the total is nice and low! I will likely use that money to splurge to buy the crew pizza for dinner tonight (none for me and my battle-scarred carcass) to celebrate our anniversary (which is today, yay!).

Since I did end up spending about half of my budget last night though, I will list what I got for the money.

Food Basics:
5x 3lb bag macintosh apples – 1.67 each
2.07 kg red grapes – 2.80/kg
1.5 kg Barlett pears – 2.16/kg
Total spent: $17.36

Shoppers Drug Mart
2x PC snacks (clearance) – $.79 each
2x Danone yogurt (clearance) – $.59 each
1x 4L 2% milk – $4.39
3x 2L Caffeine-Free Diet Pepsi – 3/$5
Total spent: $12.80

Grand Total – $30.16

The apples will last almost a week if I’m lucky (except that at one point last night, I did notice that Pax had an apple in each hand, ugh) and the grapes should make it through the weekend. The pears will be gone before Sunday. The PC snacks will last just over two weeks and the yogurt will provide 12 servings (total), or three days of yogurt for my smalls. The pop will last the entire week from Saturday to Saturday. Overall, can’t be sad.

We still have romaine, cucumbers, other apples, broccoli, frozen veg and pretty well stocked freezers, so this week I will need to restock the milk (tend to use 16-20L a week) and pick up berries, but overall, I think keeping to the $60 should be completely doable.

Oh! And I get to pick up our Good Food Box this afternoon, so I’m excited to see what produce we have to work with from that source as well!

Tallies

May 1 – 8th – Goal: $60.00
May 1 – 8th – Actual – $65.54

May 9 – 15th – Goal: $60.00
May 9 – 15th – Actual $30.16

May 16 – May 22nd – Goal: $60.00
May 16 – May 22nd – Actual: $TBD

May 23 – May 30th – Goal: $60.00
May 23 – May 30th – Actual: $TBD

If there is any interest in knowing that I manage to procure for what I spend, I’m more than happy to share my weekly shopping results as well, just let me know. 🙂 Also, I tend to have carry-over from the previous week to the present week, so I don’t necessarily need to buy certain things each week. I also check the upcoming flyers as soon as they are available and if something (like berries or lettuce) is one sale this week but will be priced higher next week, I will buy it a day earlier in order to avoid the higher price. I think that as long as I come out of this challenge with an average spend of $60 a week for four weeks then I’ll be able to truthfully call the challenge met.

There are so few who do a happy dance with as much aplomb as the Fresh Prince, amiright?

P.S. Please! Join me on Facebook, Instagram and Twitter. Sometimes, I post info, ideas or photos everywhere, and other gems (and duds) only get posted in one place. Some things are totally worth skipping, occasionally there are things well-worth sharing. Either way, I’m happy for the company (as long as we can both stay in our own homes, in our jammies, with no actual face-to-face contact. #IntrovertProblems). Also, please feel free to like, comment on and share any post, for any reason, including blind rage and mockery. I dig it.
xx

Bringing the Grocery Budget Back to Reality: A Four Week Challenge

Money. Some people have so much they never notice where it goes or how much is going. Other people never seem to have enough dollars to get to the end of the month without using credit and wracking up debt. Others of us though, do have enough dollars to get to the end of the month and carefully track where each and every dollar and dime go, updating the spreadsheets or notebooks daily, weekly or at least regularly. I fall into this last category. For the past five or more years, I have maintained an annual budget spreadsheet wherein I have tracked each and every expense, in sometimes painstaking detail. Before the spreadsheet, I maintained our budget in notebook and tracked bills, expenses, and income. For some people, the idea of doing this is sheer agony, but for me? I love it. I like knowing where our money is going, knowing approximately how much we’ll need for this expense in the upcoming year or where our spending has gotten a bit heavy and needs to be cut back in order to stay within our family values.

For years, while most of our children were younger, our grocery budget was consistent and small. They were small. They didn’t eat much and I tended to avoid the more expensive pre-packaged snacks and sugary treats, juices, etc. The bulk of our budget, honestly, would go towards produce. As they have gotten older and bigger, they eat more, and coupled with increasing prices, my grocery budget has also had to grow. The fact that I also like to maintain a small pantry/stockpile and shop the sales, while it definitely ensures that I tend not to pay full price for meats, tinned goods or grocery items, it does mean that sometimes, the weekly outlay is more than I have allowed for in my budget. An occasional month of that, here or there, does not have much effect, but when it happens a few months in a row, I know that it’s time to pull back and re-evaluate. I also know that it’s time to start whittling down the freezers and stockpile in order to make room for new products, so nothing goes to waste.

This year, May is my month in which to do this. April was a grocery budget disaster (I have three grocery/food categories that I track: Groceries, Restaurant Meals and Junk Food, and Health and Beauty (includes household consumables, like toilet roll). I generally, at this point, would like to stay at $600 a month for groceries and HBA and $75 for Restaurants and Junk Food (includes pop, ice cream, etc). Looking at that figure now, it looks crazy high, but keep in mind that I do generally prepare five lunches each day (kids and husband), seven days a week, six to seven dinners a week, six breakfasts a day seven days a week, plus provide all snacks, treats, and drinks (mostly milk and free water for the kids though, truth me told!) out of that budget. Not to mention toilet paper, shampoo, toothpaste, first aid, etc. etc. etc. So, overall, it’s not horrendous, just mildly alarming, I suppose. Crunching the numbers (well, getting my spreadsheet to do the math, really), it would seem that I have gone over budget by about $170 each month from January to April. YIKES!

So, this month, I’m bringing sanity and reality back to our grocery budget. Drastic cut backs will ensure that I prepare meals with all of the ingredients that I already have on-hand and use up all the bits and pieces hanging around the cupboards. My goal is to spend no more $60 PER WEEK on groceries, knowing that just about all of that amount will go toward milk and fresh produce (my kids consume, on average, around 18 – 24lbs of apples each week, just to give you an idea of the scope I’m talking about when I saw “fresh produce”).

In the spirit of honesty though, I must admit up front that before deciding to do this, I spent $15 on a Good Food Box (local produce) which I will pick up later this month when it is available. I haven’t included that amount in any of the weekly tallies though, I guess I’ll consider it a “Happy Spring!” gift to the family, lol.

I will update weekly with my actual spending on each Thursday.

May 2019 Weekly Grocery and Food Spending Challenge

May 1 – 8th – Goal: $60.00
May 1 – 8th – Actual – $65.54

May 9 – 15th – Goal: $60.00
May 9 – 15th – Actual $TBD

May 16 – May 22nd – Goal: $60.00
May 16 – May 22nd – Actual: $TBD

May 23 – May 30th – Goal: $60.00
May 23 – May 30th – Actual: $TBD

If there is any interest in knowing that I manage to procure for what I spend, I’m more than happy to share my weekly shopping results as well, just let me know. 🙂 Also, I tend to have carry-over from the previous week to the present week, so I don’t necessarily need to buy certain things each week. I also check the upcoming flyers as soon as they are available and if something (like berries or lettuce) is one sale this week but will be priced higher next week, I will buy it a day earlier in order to avoid the higher price. I think that as long as I come out of this challenge with an average spend of $60 a week for four weeks then I’ll be able to truthfully call the challenge met.

There are so few who do a happy dance with as much aplomb as the Fresh Prince, amiright?

P.S. Please! Join me on Facebook, Instagram and Twitter. Sometimes, I post info, ideas or photos everywhere, and other gems (and duds) only get posted in one place. Some things are totally worth skipping, occasionally there are things well-worth sharing. Either way, I’m happy for the company (as long as we can both stay in our own homes, in our jammies, with no actual face-to-face contact. #IntrovertProblems). Also, please feel free to like, comment on and share any post, for any reason, including blind rage and mockery. I dig it.
xx